logo

Müller: Wyborca Bosaka czy Hołowni musi zdecydować, czy woli wybrać element współpracy, czy kłótni

Wtorek, 30 czerwca 2020 (09:26)

Wyborca, który głosował na Krzysztofa Bosaka czy Szymona Hołownię, musi zadać sobie pytanie przed II turą wyborów, czy woli wybrać faktycznie element współpracy, czy raczej kłótni pomiędzy prezydentem a rządem – mówił we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.

W drugiej turze wyborów prezydenckich zmierzą się 12 lipca ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda i kandydat KO Rafał Trzaskowski. Według danych PKW ze wszystkich obwodów głosowania, Andrzej Duda uzyskał w niedzielnej I turze 43,5 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski – 30,46 proc.

„To oznacza, że prezydent Andrzej Duda uzyskał najlepszy wynik w I turze wyborów od 20 lat; od 20 lat nikt w I turze nie uzyskał tak dobrego wyniku. Z drugiej strony Rafał Trzaskowski uzyskał najgorszy wynik spośród kandydatów PO” – skomentował Müller w Polsat News.

Pytany, co to oznacza w kontekście II tury wyborów, rzecznik rządu zwrócił uwagę, że prezydentowi brakuje nieco ponad 6,5 proc. poparcia, z kolei Trzaskowski musi zdobyć niemal 20 proc. „Dla nas istotne jest to, aby przekonać tych wyborców, którzy są niezdecydowani” – wskazał.

Müller, odnosząc się pozyskiwania wyborców w elektoracie Krzysztofa Bosaka oraz Szymona Hołowni, powiedział, że fakty są takie, iż w tej chwili mamy dwóch kandydatów. „Spośród tylko tych dwóch kandydatów można wybierać. W związku z tym wyborca, który głosował na Krzysztofa Bosaka czy Szymona Hołownię, musi zadać sobie pytanie, czy woli wybrać faktycznie ten element współpracy w ramach rządu, czy raczej kłótni pomiędzy prezydentem a rządem” – mówił, zwracając uwagę, że przez następne 3,5 roku to PiS będzie sprawowało rządy.

„Za dwa tygodnie wyborcy mogą wybrać, czy prezydent i rząd będą współpracowali w tym trudnym okresie gospodarczym, czy jednak to będzie ciągła konfrontacja” – dodał w dalszej części rozmowy.

Na uwagę, że wyborcy Konfederacji będą musieli zadać sobie pytanie, który z tych dwóch kandydatów będzie bardziej wolnorynkowy, rzecznik rządu podkreślił, że rząd PiS na każdym polu jeśli chodzi o efekty gospodarcze wypada lepiej niż rząd PO.

KM, PAP

Aktualizacja 30 czerwca 2020 (10:49)