logo

Premier i marszałek Sejmu zapalili znicze

Sobota, 1 sierpnia 2020 (18:21)
Aktualizacja: 1 sierpnia 2020 (20:26)

W 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego premier Mateusz Morawiecki oraz marszałek Sejmu Elżbieta Witek zapalili znicze przed pomnikami ofiar katastrofy smoleńskiej oraz Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na stołecznych Powązkach Wojskowych.

Wcześniej w Godzinę „W” uczestniczyli w centralnych uroczystościach rocznicowych, które odbyły się przed pomnikiem Gloria Victis na cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Następnie marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a po niej premier Mateusz Morawiecki przeszli przed pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej oraz Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych, gdzie zapalili znicze, oddając cześć zasłużonym dla Ojczyzny.

Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej znajduje się w tzw. kwaterze smoleńskiej, u wylotu alei Profesorskiej. Ma formę bloku z białego granitu, przełamanego na dwie zapadające się w ziemię części, umieszczonego na ciemnej nawierzchni pomiędzy dwoma rzędami nagrobków z czarnego granitu.

Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na Powązkach Wojskowych jest pomnikiem upamiętniającym żołnierzy wyklętych – ofiary stalinowskich represji w Polsce po II wojnie światowej zamordowanych przez komunistyczne władze w więzieniu mokotowskim w Warszawie.

Pomnik znajduje się w Kwaterze na Łączce, w miejscu, gdzie od połowy 1948 roku chowano potajemnie ciała więźniów z więzienia mokotowskiego. Znajdowało się ono na cmentarzu Cywilnym – Powązki graniczącym z dawnym cmentarzem Wojskowym.

AB, PAP

Aktualizacja: 1 sierpnia 2020 (20:26)