logo

Co dziesiąty wypadek na autostradzie to skutek zmęczenia kierowcy

Niedziela, 2 sierpnia 2020 (11:58)
Aktualizacja 2 sierpnia 2020 (14:34)

Co dziesiąty wypadek na autostradzie spowodowany jest zmęczeniem lub zaśnięciem kierowcy – wynika z policyjnych statystyk. Policjanci i służby autostradowe zachęcają, by nie rezygnować z przerw w podróży i z odpoczynku podczas wakacyjnych wyjazdów.

Na 415 wypadków, do których doszło na polskich autostradach w 2019 roku, zmęczenie lub zaśnięcie za kierownicą było przyczyną ponad 40. Eksperci wskazują, że polscy kierowcy muszą nauczyć się odpowiedniego planowania przerw w podróży – najlepiej co 2 godziny lub szybciej, jeśli odczuwamy zmęczenie.

– Na autostradach i drogach szybkiego ruchu, gdzie prędkości są większe, niezwykle ważne jest, by kierowcy byli w pełni sił i pełnej koncentracji, by bezpiecznie kierować autem. Każdy symptom, każdy objaw zmęczenia powinien sprawić, że natychmiast podejmiemy decyzję, by zjechać na najbliższy parking czy stację benzynową i chwilę odpocząć. Tylko tak będziemy mogli bezpiecznie kontynuować podróż – podkreśla rzecznik wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak.

Renata Rychlewska, rzecznik spółki Autostrada Eksploatacja, zajmującej się bieżącym utrzymaniem płatnej autostrady A2 na odcinku Świecko – Konin przyznała, że choć podróżowanie autostradą lub drogą szybkiego ruchu jest bardzo bezpieczne, prosta, bezkolizyjna i długa jazda, może powodować u kierowców znużenie.

– Tankując, nie odpoczywamy. Jeśli już zjechaliśmy z autostrady na stację, po zatankowaniu samochodu odjedźmy od dystrybutora na parking, zatrzymajmy się nawet na 5 minut, obejdźmy kilka razy samochód, zróbmy parę skłonów lub przysiadów, napijmy się wody i dopiero ruszajmy w dalszą drogę – powiedział.

KM, PAP

Aktualizacja 2 sierpnia 2020 (14:34)