logo

Kopalnia „Bogdanka” rozpoczęła eksploatację najdłuższej ściany węgla na świecie

Wtorek, 4 sierpnia 2020 (09:45)
Aktualizacja: 4 sierpnia 2020 (09:51)

Kopalnia LW „Bogdanka”, należąca do Enei, rozpoczęła eksploatację ściany węgla o długości 7 km. To aktualnie najdłuższa eksploatowana ściana w górnictwie węgla kamiennego na świecie – podkreśliła górnicza spółka.

Ściana znajduje się w pokładzie 391 w Polu Stefanów. Jak poinformowała „Bogdanka”, przy jej eksploatacji wykorzystywanych będzie wiele innowacyjnych rozwiązań, takich jak platforma IIoT (Industrial Internet of Things – internet rzeczy), po raz pierwszy wykorzystywana w polskim górnictwie.

Zastosowano też cyfrowy model złoża, model geomechaniczny, nowoczesne przenośniki taśmowe wyposażone w systemy monitoringu, system monitoringu wyrobisk chodnikowych wykorzystujący skaning laserowy, narzędzie do usprawniania procesów decyzyjnych czy kupiony w tym roku kompleks kombajnowy.

Według „Bogdanki” średnie wydobycie dobowe ze ściany może wynieść do 20 tys. ton urobku, ale zdolność kompleksu ścianowego powinna pozwolić w niektórych etapach eksploatacji na wydobycie sięgające 30 tys. ton urobku na dobę.

„Bogdanka” wdraża też możliwość transportu załogi specjalnymi przenośnikami taśmowymi. Ma to pozwolić na zwiększenie efektywności ściany o około 10 proc.

Kopalnia podkreśliła, że ściana o tzw. wybiegu ponad 7 km jest aktualnie ścianą o najdłuższym wybiegu na świecie. W przeszłości w Chinach w rejonie Mongolii Wewnętrznej eksploatowano ściany o wybiegach od 8 km do 11 km, jednak znajdowały się one na niewielkich głębokościach, tj. maksymalnie do 300 m poniżej powierzchni terenu. Ściana 1/VIII/391 znajduje się na głębokości od 895 m do 1015 m poniżej powierzchni terenu.

– Do wydobycia ze ściany 1/VIII/391 przygotowywaliśmy się od kilku lat – zarówno wykonując roboty chodnikowe, jak i opracowując narzędzia cyfrowe. W efekcie będzie to pierwsza w tak wysokim stopniu „inteligentna” ściana w górnictwie węgla kamiennego w Polsce, a także pierwszy przykład tak kompleksowego wykorzystania narzędzi cyfrowych, w tym internetu rzeczy – ocenił prezes LW „Bogdanka” Artur Wasil.

KM, PAP