logo

Jesteśmy przygotowani na odwołanie Gazpromu

Wtorek, 4 sierpnia 2020 (18:24)
Aktualizacja: 4 sierpnia 2020 (21:19)

Jesteśmy przygotowani na odwołanie Gazpromu i obronę przed sądem decyzji o karze nałożonej na tę firmę – poinformował PAP prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny.

Chodzi o karę w wysokości 213 mln zł nałożoną przez prezesa UOKiK na Gazprom za brak współpracy w dochodzeniu prowadzonym w związku z budową gazociągu Nord Stream 2. Urząd poinformował o decyzji wczoraj. Nie jest ona prawomocna, Gazprom może się odwołać.

Chróstny powiedział, że liczy się z tym, iż Gazprom złoży odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. –Jesteśmy na to przygotowani – zaznaczył.

Zapewnił, że postępowanie w sprawie zostało przeprowadzone rzetelnie, a zebrany materiał dowodowy pozwolił na wydanie decyzji o karze. – Jestem pewien, że obronimy ją przed sądem – podkreślił.

Jak dodał, Gazprom ma na wniesienie odwołania 30 dni, licząc od dnia otrzymania decyzji, co nastąpiło 31 lipca. Zauważył, że Gazprom skorzystał z pełni uprawnień, np. w sporze z PGNiG. Sprawa o 1,5 mld dolarów zakończyła się przegraną rosyjskiej firmy przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie.

Gazprom podał, że po zbadaniu decyzji polskiego UOKiK „podejmie kroki w obronie swoich interesów”; wśród nich koncern wymienił odwołanie się na drodze sądowej. Zdaniem Gazpromu w sądzie UOKiK będzie musiał uzasadnić swoje stanowisko.

JG, PAP