logo

Benjamin Netanjahu ostrzega Hezbollah przed następnymi atakami

Wtorek, 4 sierpnia 2020 (18:42)
Aktualizacja: 4 sierpnia 2020 (21:22)

Izraelski premier Benjamin Netanjahu ostrzegł dzisiaj libańskie ugrupowanie Hezbollah przed przeprowadzaniem akcji wymierzonych w Izrael.

Armia tego kraju poinformowała dzień wcześniej, że udaremniła kolejną w ostatnich dniach próbę zbrojnej infiltracji, tym razem od strony Syrii.

Siły Obronne Izraela (IDF) ogłosiły w poniedziałek wieczorem, że zaatakowały cele wojskowe w Syrii po tym, gdy czterech bojowników – najprawdopodobniej związanych z proirańskim Hezbollahem – próbowało podłożyć tego samego dnia rano materiały wybuchowe na kontrolowanych przez Izrael Wzgórzach Golan.

Netanjahu, który dzisiaj odwiedził bazę wojskową w Ramli pod Tel Awiwem, zapowiedział, że Izrael nie zawaha się podjąć dalszych działań odwetowych.

„Uderzyliśmy w grupę (bojowników – PAP), a teraz uderzyliśmy w tych, którzy ich wysłali. Zrobimy wszystko, co konieczne, aby się bronić” – zaznaczył, cytowany przez dziennik „Israel Hajom”. „Proponuję wszystkim, w tym Hezbollahowi, by wzięli to pod uwagę” – ostrzegł.

Premier podkreślił również, że „nie są to puste słowa”, ponieważ „stoi za nimi powaga Państwa Izrael i IDF”.

Incydent miał miejsce w czasie wzmożonego napięcia po izraelskim nalocie 20 lipca, w którym w pobliżu stolicy Syrii – Damaszku zginął bojownik Hezbollahu.

W zeszłym tygodniu IDF udaremniły również próbę infiltracji kilku bojowników tej organizacji od strony granicy z Libanem.

Po 40 latach względnego spokoju sytuacja na granicy izraelsko-syryjskiej zaostrzyła się, ponieważ Hezbollah od kilku lat rozmieszcza bojowników w Syrii w ramach irańskiego wsparcia dla reżimu prezydenta Baszara el-Asada. Izrael postrzega obecność Hezbollahu i Iranu w Syrii jako strategiczne zagrożenie i w związku z tym przeprowadził już w tym kraju setki nalotów na cele powiązane z Iranem.

Hezbollah jest zarówno zbrojną organizacją, jak i szyicką partią polityczną należącą do rządzącej koalicji w Libanie.

AB, PAP