logo

Czy będzie rozważany rząd mniejszościowy?

Piątek, 18 września 2020 (08:35)
Aktualizacja: Piątek, 18 września 2020 (09:03)

Scenariusz rządu mniejszościowego powinien być brany pod uwagę; w tej chwili każdy wariant jest możliwy – zarówno rządu mniejszościowego, jak i kwestia przyśpieszonych wyborów – powiedział dzisiaj w Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller.

Sejm uchwalił  nowelę ustawy o ochronie zwierząt, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra i wprowadza ograniczenia uboju rytualnego. Za jej przyjęciem głosowało 356 posłów, 75 było przeciw, a 18 wstrzymało się od głosu. Teraz nowelizacja trafi do Senatu.

Spośród 229 przedstawicieli Zjednoczonej Prawicy, którzy wzięli udział w głosowaniu, nowelizację poparło 176 posłów PiS, w tym minister rozwoju Jadwiga Emilewicz (Porozumienie). Natomiast przeciw noweli zagłosowali wszyscy posłowie Solidarnej Polski. 15 posłów Porozumienia wstrzymało się od głosu, 2 było przeciw. Przeciwko noweli opowiedział się też m.in. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski (PiS).

Piotr Müller powiedział, że koalicjanci PiS, czyli Solidarna Polska i Porozumienie, zachowali się w sposób „co najmniej nieprzystający do zasad, które panowały dotychczas w Zjednoczonej Prawicy”.

Pytany, czy rządzący z ramienia PiS rozważają scenariusz rządu mniejszościowego, odparł: „tak, ja myślę, że to jest sytuacja, w której taki scenariusz powinien być brany pod uwagę”. „Scenariusz rządu mniejszościowego, który zresztą w historii Polski przecież miał już miejsce” – powiedział Piotr Müller.

Jak mówił, koalicjanci PiS zachowali się tak, że stawia to PiS w sytuacji być może konieczności realizacji rządu mniejszościowego.

Dodał, że w tej chwili każdy wariant jest możliwy – zarówno rządu mniejszościowego, jak i „kwestia przyśpieszonych wyborów”. Mówił, że w tej chwili negocjacje ws. rekonstrukcji rządu nie będą kontynuowane.

AB, PAP