logo

Prezydent Andrzej Duda odwiedzi rzymski szpital Spallanzani

Środa, 23 września 2020 (07:22)
Aktualizacja: 23 września 2020 (09:18)

Dzisiaj rano prezydent Andrzej Duda odwiedzi Krajowy Instytut Chorób Zakaźnych Spallanzani w Rzymie. Od końca sierpnia trwają tam testy włoskiej szczepionki na COVID-19.

Według zapowiedzi Kancelarii Prezydenta RP w obecności Andrzeja Dudy zostanie podpisane porozumienie między rzymską placówką medyczną a Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładem Higieny. Prezydent spotka się też z dyrektor generalną Instytutu Spallanzani Martą Brancą.

W najnowszym biuletynie medycznym podano wczoraj, że w tamtejszym szpitalu przebywa 107 osób zakażonych koronawirusem, w tym 14 na oddziale intensywnej terapii.

Już 2 lutego poinformowano o przełomie naukowym w tej placówce. Wyizolowano tam koronawirusa, co wtedy uznano za wiadomość o znaczeniu „globalnym”. Włochy były pierwszym krajem w Europie, w którym to się udało.

24 sierpnia w szpitalu Spallanzani rozpoczęły się testy włoskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi. Do testów wybrano 90 ochotników z siedmiu tysięcy, którzy wyrazili gotowość udziału w tym eksperymencie. Prace nad szczepionką sfinansowały władze stołecznego regionu Lacjum wraz z włoskim Ministerstwem Szkolnictwa Wyższego i Badań Naukowych.

Pierwsza eksperymentalna faza potrwa 8-10 tygodni. Na późną jesień planowana jest faza druga i trzecia. Celem tego projektu jest, by szczepionka była gotowa wiosną przyszłego roku.

AB, PAP