logo

Polska i Litwa planują szlak kolejowy Rail Baltica

Czwartek, 24 września 2020 (19:21)
Aktualizacja: 24 września 2020 (21:11)

Ministrowie Polski i Litwy Andrzej Adamczyk oraz Jarosław Narkiewicz zadeklarowali dzisiaj w Wilnie, że ukończenie budowy szlaku Rail Baltica nastąpi w 2026 roku.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk odbył dzisiaj wizytę w Wilnie, podczas której spotkał się z ministrem transportu i komunikacji Litwy Jarosławem Narkiewiczem. W środę minister Narkiewicz przebywał w Polsce, na Suwalszczyźnie, gdzie oglądał budowę odcinka drogi Via Baltica z Suwałk do granicy z Litwą w Budzisku.

W Wilnie ministrowie zadeklarowali, że zakończenie budowy szlaku Rail Baltica nastąpi w 2026 roku. Ministrowie wizytowali budowane po stronie litewskiej w ramach projektu Rail Baltica kolejowe mosty i wiadukty.

– Jestem przekonany, że Rail Baltica, jako pierwszy z prawdziwego zdarzenia szlak kolejowy łączący nasze kraje, będzie świetnym impulsem rozwojowym, także w dobie odbudowy gospodarczej po pandemii COVID-19. To niezwykle istotna inwestycja dla rozwoju transportu pasażerskiego, jak i również towarowego w północno-wschodniej części Europy – powiedział minister Andrzej Adamczyk.

Rail Baltica to transeuropejski korytarz, który w przyszłości połączy Polskę, Litwę, Łotwę i Estonię. Jest jednym z priorytetowych projektów UE. W Polsce prowadzona jest obecnie modernizacja ok. 350 km odcinka linii kolejowej E75. To jedna z najważniejszych krajowych inwestycji kolejowych.

Jak poinformowało Ministerstwo Infrastruktury, rezultatem spotkań było także podpisanie w Wilnie listu intencyjnego w sprawie współpracy w zakresie poprawy infrastruktury drogowej w przygranicznych regionach obu państw.

AB, PAP