logo

Obraz Józefa Brandta trafi na aukcję

Sobota, 17 października 2020 (08:26)
Aktualizacja: 17 października 2020 (10:49)

Obraz „Powrót z wyprawy wiedeńskiej”, pędzla jednego z najpopularniejszych polskich malarzy Józefa Brandta, odnaleziono w Meksyku. Płótno można oglądać na wystawie „Sztuka dawna. XIX w., modernizm, międzywojnie” w DESA Unicum.

Obraz jest warty – jak oceniają marszandzi – ponad 3 mln zł. „Powrót z wyprawy wiedeńskiej” to młodzieńcze dzieło Józefa Brandta; otwiera ono serię jego prac dotyczących wiktorii wiedeńskiej.

Przez dekady obraz pozostawał w prywatnej kolekcji w Meksyku. W tym dziele po raz pierwszy koncentrują się najważniejsze wątki twórczości artysty, takie jak historia XVII-wiecznej Rzeczpospolitej i legenda wiktorii wiedeńskiej.

Scenerią przedstawianych przez Brandta wydarzeń były najczęściej Kresy, w epoce wojen Rzeczpospolitej w XVII wieku. Malarz przedstawiał konie w galopie, rozpędzone zaprzęgi, wyjazdy na polowania i powroty z łowów, Kozaków w stepie i malownicze ataki husarii. Zwiady, czaty i bitwy – to najczęstsze motywy twórczości artysty.

Obrazy Józefa Brandta znajdują się we wszystkich ważnych polskich muzeach, a także prestiżowych zbiorach i kolekcjach prywatnych w Europie i Ameryce.

AB, PAP