logo

Tarnów: Dzieci utracone spoczęły we wspólnej mogile

Niedziela, 18 października 2020 (18:18)
Aktualizacja: 18 października 2020 (21:33)
Dzieci, które zmarły przed narodzeniem i zostały pozostawione w tarnowskich szpitalach, spoczęły w zbiorowym grobowcu na cmentarzu w Tarnowie-Mościcach.
 
Uroczystość odbyła się z okazji obchodzonego kilka dni temu Dnia Dziecka Utraconego.

Był to pogrzeb 87 dzieci. Koszt pochówku został pokryty ze środków budżetowych miasta Tarnowa. Zostały również odczytane imiona dzieci, które zmarły przed narodzeniem. Karteczki z imionami zostały także złożone do grobu.

Uroczystość poprzedziła Msza św. odprawiona w kościele w Mościcach w intencji rodziców, którzy stracili dziecko w wyniku choroby, poronienia, aborcji, przedwczesnego porodu lub w inny sposób doświadczyli śmierci dzieci.

Ksiądz Artur Ważny, ojciec duchowny kapłanów diecezji tarnowskiej, mówił rodzicom po stracie, że mogą żyć w pokoju, jeśli oddadzą Bogu całe swoje życie. Wskazywał, że jeżeli odczuwają gniew i pretensje do Boga, to powinni Mu o tym powiedzieć.

„Szczerze mów do Boga, On chce, żebyś przyszedł i mówił to, co czujesz. Ważne, żeby wiedzieć, że strata potrzebuje procesu żałoby. Nie można go zakazać, ignorować, trzeba, żeby ten proces trwał” – dodał. Ksiądz Ważny mówił również, że nie można płakać za długo, ale przychodzi moment, że trzeba zacząć żyć.

Dzięki staraniom rodziców kilka lat temu na cmentarzu powstał grobowiec i Miejsce Pamięci Dzieci Utraconych, gdzie każdego roku odbywają się pochówki.

AB, KAI