logo

Litwa: Odnowiono 19 pomników na polskich nekropoliach w Wilnie

Niedziela, 18 października 2020 (19:28)
Aktualizacja: 18 października 2020 (21:48)

Staraniem Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą na wileńskich zabytkowych cmentarzach w tym roku odnowiono rekordową liczbę pomników: 17 – Na Rossie i dwa – na cmentarzu Bernardyńskim.

„Nie zważając na pandemiczny okres, udało się odnowić rekordowo dużo pomników na rekordową też sumę – 58 tys. 654 euro” – powiedział PAP prezes Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą Dariusz Żybort.

Podkreślił, że udało się dużo zrobić, „bo jeszcze zimą zaczęliśmy się ubiegać o pozwolenia na wykonanie prac, jeszcze przed ogłoszeniem kwarantanny i mieliśmy sporo zaoszczędzonych pieniędzy na koncie”.

Realizacja dwóch projektów została dofinansowana ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów za pośrednictwem Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie. Jeden pomnik odnowiono z pieniędzy zebranych podczas pogrzebu zmarłego przed rokiem wilnianina, działacza społecznego Jana Maracza. „Wolą pana Jana było, by na jego pogrzeb nie przynoszono wieńców i wiązanek, a ofiarowano pieniądze na odnowę Rossy” – mówił Dariusz Żybort.

Wśród odnowionych Na Rossie pomników jest m.in. skromny pomnik Kacpra Piłsudskiego – najmłodszego z pięciu braci marszałka Józefa Piłsudskiego – zmarłego w 1915 roku w wieku 36 lat oraz sześć pomników księży.

„Celowo w tym roku wytypowaliśmy do odnowy aż sześć pomników księży. W ten sposób chcieliśmy uczcić Rok Jana Pawła II” – wyjaśnił Dariusz Żybort.

Wileńskie nekropolie: Rossa i Bernardyński, są najstarszymi cmentarzami Wilna. Rossa została założona w 1801 roku, a nieduży cmentarz Bernardyński – w 1810 roku. Rossa składa się z kilku części: Starej Rossy, Nowej Rossy i Cmentarzyka Wojskowego z mauzoleum Matki i Serca Syna, czyli marszałka Józefa Piłsudskiego; spoczywają tam m.in. profesorowie wileńskiego Uniwersytetu Stefana Batorego, są też groby archeologa i pisarza Eustachego Tyszkiewicza, rzeźbiarza i architekta Antoniego Wiwulskiego, malarzy Franciszka Gucewicza i Franciszka Smuglewicza, groby dwojga dzieci Stanisława Moniuszki.

AB, PAP