logo

W Sejnach powstanie Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów

Środa, 21 października 2020 (18:59)
Aktualizacja: Środa, 21 października 2020 (20:30)

20 mln zł będzie kosztował remont klasztoru podominikańskiego w Sejnach i utworzenie w nim Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Projekt realizuje parafia rzymskokatolicka pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach.

Parafia w Sejnach poinformowała, że celem projektu jest ochrona i zachowanie zabytkowego klasztoru wchodzącego w skład Podominikańskiego Zespołu Klasztornego w Sejnach. Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów ma być nową ofertą kulturalną dla miasta i regionu. W ramach inwestycji parafia przeprowadzi prace budowlane, konserwatorskie i renowacyjne w zabytkowym obiekcie. Projekt zakłada też zakup wyposażenia niezbędnego do prowadzenia działalności kulturalnej i edukacyjnej w ramach czterech wystaw stałych.

Wystawy: „Historia Kresów Wschodnich”, „Wielokulturowość Kresów Wschodnich”, „Ludzie Kresów Wschodnich” i „Mitologia Kresów Wschodnich” stworzą cykl Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Proboszcz parafii Zbigniew Bzdak poinformował, że starał się o dotację na ten cel już od 2017 r., ale dopiero w 2019 r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało ją parafii.

– Różne były koncepcje, jak ten klasztor ratować, w jaki sposób go remontować i na co go przeznaczyć. Już w 2009 r. z mniejszością litewską zaplanowaliśmy utworzenie muzeum nawiązującego do historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a niedawno udało się zdobyć na nie środki unijne – powiedział ks. Bzdak.

AB, PAP