logo

USA: Departament Stanu zatwierdził sprzedaż broni dla Tajwanu

Wtorek, 27 października 2020 (08:00)
Aktualizacja: 27 października 2020 (09:10)

Departament Stanu zatwierdził w poniedziałek transakcję sprzedaży broni dla Tajwanu w wysokości 2,37 miliarda dolarów.

Departament Stanu zatwierdził opcję sprzedaży Tajwanowi 100 zestawów Harpoon Coastal Defense Systems wyprodukowanych przez Boeinga w ramach umowy o potencjalnej wartości do 2,37 miliarda dolarów.

Harpoon to pocisk przeciwokrętowy na każdą pogodę, dostępny poza horyzontem, opracowany i wyprodukowany przez McDonnell Douglas (obecnie Boeing Defence, Space & Security). Harpoon wykorzystuje aktywne naprowadzanie radarowe i leci tuż nad wodą, aby uniknąć obrony.

Decyzja zapadła kilka dni po tym, jak Departament Stanu zatwierdził potencjalną sprzedaż na Tajwan trzech innych systemów uzbrojenia, w tym czujników, pocisków i artylerii, które mogą mieć łączną wartość 1,8 miliarda dolarów, co spowodowało zagrożenie sankcjami ze strony Chin.

Reuter poinformował, że Biały Dom pracuje nad pięcioma oddzielnymi umowami sprzedaży zaawansowanego sprzętu wojskowego Tajwanowi o łącznej wartości około 5 miliardów dolarów, gdy administracja Trumpa zwiększa presję na Chiny i rosną obawy o zamiary Pekinu wobec Tajwanu.

AB, PAP