logo

Bez aresztu dla mężczyzny, który zaatakował księdza

Piątek, 30 października 2020 (16:02)
Aktualizacja: Piątek, 30 października 2020 (16:05)

Sąd nie uwzględnił wniosku prokuratora o trzymiesięczny areszt dla mężczyzny, który w sobotę podczas protestów przeciw wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji zaatakował w Myśliborzu (zachodniopomorskie) księdza – poinformowała PAP prok. Ewa Obarek z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.

Jak podała PAP prok. Obarek, sąd zdecydował, że mężczyzna ma być poddany dozorowi policji, zakazał też kontaktów z pokrzywdzonym. Prokurator zamierza złożyć zażalenie na decyzję sądu.

Z ustaleń śledczych wynika, że wikary parafii w Myśliborzu został zaatakowany podczas sobotniej demonstracji związanej z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, w której brało udział ok. 150 osób. Sprawca ataku został zatrzymany w czwartek.

Podejrzany mężczyzna – jak podała prokuratura – „publicznie i bez powodu” zadawał pokrzywdzonemu liczne ciosy, co poskutkowało obrażeniami głowy, twarzy i żeber, obrażał go też wulgarnymi słowami. Prokuratura poinformowała, że atak trwał także wtedy, gdy wikary schronił się w pomieszczeniach pobliskiej stacji benzynowej. Napastnik – według śledczych – wiedział już, że pokrzywdzony jest księdzem, bił go pięścią po głowie i twarzy, a grożąc mu, zmusił do opuszczenia pomieszczenia, w którym ten się ukrywał.

Mężczyzna usłyszał zarzuty spowodowania obrażeń ciała i znieważenia, a także m.in. stosowania przemocy z powodu przynależności wyznaniowej.

JG, PAP