logo

Szwecja: Zdemolowano kościół rzymskokatolicki

Piątek, 13 listopada 2020 (19:36)
Aktualizacja: Piątek, 13 listopada 2020 (21:31)

W Göteborgu na południowym zachodzie Szwecji nieznany sprawca (lub sprawcy) zdemolował dzisiaj po południu rzymskokatolicki kościół pw. Chrystusa Króla. Akt wandalizmu potępił biskup Sztokholmu, incydent został zgłoszony na policję.

Zniszczony został ołtarz główny, z którego zrzucono meble, lichtarze, szaty liturgiczne oraz obrus. Wandale porozrzucali śpiewniki, a za pomocą gaśnicy przeciwpożarowej próbowali zgasić świece, niszcząc wnętrze kaplicy, w której wspomina się zmarłych.

„Jestem zszokowany złością, jaka temu towarzyszyła. Mogę znieść, że ludzie nie lubią Kościoła katolickiego, ale okazywanie tego w taki sposób jest mocno niewłaściwe” – podkreślił w rozmowie z gazetą „Goeteborgs-Posten” ksiądz Tobias Unnerstal.

Biskup Sztokholmu kardynał Anders Arborelius napisał w oświadczeniu, że „wiadomość [o wandalizmie] przyjął z żalem i przerażeniem”. Wezwał wiernych do modlitwy.

O profanacji poinformowana została policja, która wszczęła dochodzenie w tej sprawie. Na razie nikt nie został zatrzymany, nie ma także podejrzanych. W pobliżu kościoła zwiększono patrole.

Tydzień temu z tego samego kościoła skradziono znajdujący się na ołtarzu krucyfiks.

W kościele pw. Chrystusa Króla odprawiane są Msze św. także w języku polskim.

AB, PAP