logo

Facebook odblokował film o hitlerowskim obozie dla polskich dzieci

Piątek, 22 stycznia 2021 (20:19)
Aktualizacja: Piątek, 22 stycznia 2021 (20:42)

Facebook odblokował film o hitlerowskim obozie dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi - poinformowała dzisiaj Kornelia Zaborska z łódzkiego oddziału IPN, który przygotował dokument. 

Powodem wcześniejszej blokady było uznanie przez Fecebook, że film ma charakter polityczny.

Kornelia Zaborska wyjaśniała wówczas, że dokument przedstawia historię niemieckiego obozu dla polskich dzieci znajdującego się przy ul. Przemysłowej w Łodzi (…), do którego trafiło ok. 3 tys. dzieci. W żadnym wypadku nie ma charakteru politycznego, a IPN oddział w Łodzi prezentuje wyłącznie fakty na temat obozu.

Przekonywała, że Instytut dokonał wszelkich starań, aby wiedza o obozie na ul. Przemysłowej dotarła do jak największej liczby osób, również tych spoza naszego kraju. Obraz przygotowano w siedmiu wersjach językowych – polskiej, angielskiej, francuskiej, hiszpańskiej, niemieckiej, rosyjskiej i hebrajskiej.

„Uznanie przez portal Facebook, iż film ma charakter polityczny, powoduje całkowitą blokadę jego promocji w krajach za granicą” – podkreśliła wówczas Zaborska.

Dzisiaj wieczorem poinformowała, że dzięki zaangażowaniu mediów, serwis odblokował film. „Taka sytuacja rzadko się zdarza, gdy chodzi o kampanie uznane przez Facebooka za polityczne” – napisała w krótkim oświadczeniu przesłanym PAP.

AB, PAP