logo

Lubelskie: Jesteśmy przygotowani na zagrożenie powodziowe

Wtorek, 23 lutego 2021 (12:18)
Aktualizacja: 23 lutego 2021 (12:45)

Jesteśmy przygotowani na zagrożenie powodziowe – zapewnił  wojewoda lubelski Lech Sprawka. Zaznaczył, że w najbliższych dniach należy się liczyć z podniesieniem stanu wód w wyniku intensywnych roztopów.

Lech Sprawka na konferencji prasowej w Krasnymstawie podkreślił, że w Lubelskiem zagrożenia związane z gwałtownymi roztopami dotyczą przede wszystkim zlewni rzek Bug i Wieprz, w mniejszym stopniu Wisły.

– Musimy obserwować, monitorować ten stan, szczególnie jeśli chodzi o rzeki Wieprz i Bug. W Dorohusku i we Włodawie [na Bugu – PAP] mamy przekroczone stany ostrzegawcze w stosunkowo niewielkim stopniu, ale w najbliższych dniach, do 25 lutego, należy się liczyć z tym, że stan wód znacznie się podniesie w wyniku intensywnych roztopów – powiedział.

Sprawka dodał, że zagrożenie powodziowe może wystąpić także w położonym nad Wieprzem Krasnymstawie, gdzie już przed tygodniem poziom rzeki podniósł się, ale w ostatnich dniach opadł. 

Wojewoda zapewnił, że wszystkie służby są gotowe na wypadek zagrożenia powodziowego. Poinformował, że już dwukrotnie zbierał się wojewódzki zespół zarządzania kryzysowego, w drugim posiedzeniu uczestniczyli starostowie. Żołnierze lubelskiej brygady Obrony Terytorialnej ćwiczyli działania na wypadek powodzi. –Wydaje mi się, że jesteśmy przygotowani na ewentualne zagrożenia. Najważniejsze jest, aby chronić życie, zdrowie mieszkańców, a także i zwierząt – powiedział Sprawka.

Prezes Wód Polskich Przemysław Daca zapewnił, że sytuacja powodziowa „jest pod kontrolą”. Zaznaczył, że w Lubelskiem zagrożenie wynika z dużej ilości śniegu, który będzie się szybko topił, ale na razie tu jest chłodniej niż na zachodzie kraju, pogoda jest charakterystyczna dla przedwiośnia.

Daca zapewnił, że zbiornik w Nieliszu na Wieprzu dysponuje obecnie pełną rezerwą powodziową, co chroni Krasnystaw i okoliczne miejscowości. Poinformował, że wkrótce budowany będzie drugi zbiornik na tej rzece, w marcu ma być podpisana umowa na opracowanie jego dokumentacji. Wzmocnić on ma ochronę przeciwpowodziową tych terenów.

Zbiornik Rońsko na Wieprzu ma mieć około 200 ha powierzchni i powstanie w ciągu czterech lat – poinformował zastępca dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie Dawid Kostecki.

Dzisiaj rano na Lubelszczyźnie stany ostrzegawcze przekraczał Bug na dwóch wodowskazach. W Dorohusku poziom wody wynosił 316 cm, czyli 26 cm powyżej stanu ostrzegawczego, minionej doby podniósł się o 4 cm, zaś we Włodawie wynosił 312 cm, 12 cm powyżej stanu ostrzegawczego, rzeka przybrała tam ostatniej doby o 1 cm. Inne rzeki płyną poniżej stanów ostrzegawczych. 

AB, PAP