logo

W Będzinie odsłonięto tablicę upamiętniającą grupę Ładosia

Środa, 24 marca 2021 (14:05)
Aktualizacja: Środa, 24 marca 2021 (14:08)

W Będzinie odsłonięto tablicę upamiętniającą grupę Ładosia, zwaną także grupą berneńską – polskich dyplomatów oraz ich żydowskich i polskich współpracowników, którzy podczas II wojny światowej ratowali Żydów, wyrabiając dla tysięcy z nich paszporty państw Ameryki Południowej.

Odsłonięcie tablicy przedstawiciele katowickiego IPN i samorządu Będzina nieprzypadkowo zaplanowali na środę – 24 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Tablicę, przytwierdzoną do muru oporowego peronu stacji PKP Będzin Miasto, odsłonili dyrektor oddziału IPN w Katowicach Andrzej Sznajder, wiceprezydent Będzina Anna Drzewiecka oraz Włodzimierz Kac – przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach.

Grupa Ładosia była nielegalną polsko-żydowską strukturą, która w latach 1942-1943 zajmowała się masowym wytwarzaniem fałszywych paszportów państw Ameryki Południowej. Dokumenty te trafiały do Żydów, którzy dzięki nim unikali wywózek do niemieckich obozów zagłady.

Grupę berneńską tworzyli m.in. polscy dyplomaci: ambasador RP w Bernie Aleksander Ładoś, jego zastępca Stefan Ryniewicz, konsul Konstanty Rokicki i Juliusz Kühl. Należał do niej także poseł na Sejm II RP Abraham Silberschein oraz przedstawiciel organizacji żydowskich Chaim Eiss.

„Według szacunków staraniem wspomnianych osób wydano w sumie ok. 8-10 tysięcy paszportów, przy czym do października 2019 r. udało się ustalić spis imienny 2987 uratowanych. Spis jest dostępny na stronie internetowej Instytutu Pileckiego w Warszawie” – przypomniał IPN.

JG, PAP