logo

Opole: Trwają wyjaśnienia w sprawie eksplozji reaktora

Czwartek, 8 kwietnia 2021 (17:10)
Aktualizacja: 8 kwietnia 2021 (17:17)

Służby wojewody oraz policjanci wyjaśniają okoliczności eksplozji reaktora w zakładach na terenie Blachowni. Jak poinformowało biuro prasowe wojewody opolskiego, sprawdzane są także powody, dla których zakład nie poinformował o wybuchu służb ratunkowych.

Do wypadku doszło w środę rano. W budynku ICSO Chemical Production eksplodował reaktor chemiczny, w którym znajdowało się kilkaset kilogramów żywicy. Jak powiedział zastępca Okręgowego Inspektora Pracy Tomasz Krzemieniowski, pracownicy, którzy zauważyli drgania reaktora, zdążyli uciec. Podmuch eksplozji uszkodził elewację budynku, której elementy znaleziono w sąsiadujących biurowcach innej firmy.

Według wstępnych ustaleń PIP, nikt nie poniósł poważniejszych obrażeń. O zdarzeniu służby ratunkowe dowiedziały się kilka godzin później od dziennikarzy. Na miejscu pojawili się przedstawiciele straży pożarnej, policji i PIP. Do zdarzenia odniósł się wojewoda opolski.

„W związku z informacją o wybuchu reaktora na terenie jednego z zakładów chemicznych na os. Blachownia w Kędzierzynie-Koźlu, wojewoda opolski zwrócił się do Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu o niezwłoczne wyjaśnienie okoliczności i przyczyny niepowiadomienia przez ww. zakład służb ratunkowych o eksplozji. Ponadto, na miejscu Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła kontrolę, podobnie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Opolu” – poinformowała w specjalnym komunikacie Martyna Kolemba-Gaschka, rzecznik wojewody.

APW, PAP