logo

Poronin: Wystawa z obrazkami komunijnymi

Piątek, 21 maja 2021 (11:10)
Aktualizacja: Piątek, 21 maja 2021 (11:13)

Archiwalne książeczki, zeszyty do religii, stroje i wiele zdjęć, nawet z przełomu XIX i XX wieku, można oglądać na wystawie „Jestem, bo Jesteś” – Pamiątka Pierwszej Komunii Świętej w Szkolnym Muzeum Historyczno-Regionalnym przy Szkole Podstawowej w Poroninie.

– Cieszę się, że praca w naszym muzeum nie ustaje pomimo bardzo trudnych warunków do organizowania wydarzeń kulturalnych. Impulsem do stworzenia obecnej wystawy było odszukanie w domowych archiwach starego obrazka komunijnego – mówi Zofia Chowaniec, dyrektor SP Poronin, w którym jest siedziba muzeum. Prowadzi je Stowarzyszenie Kulturalno-Historyczne „Na Grapie”.

Tytuł wystawy „Jestem, bo Jesteś” nawiązuje do jednego z tekstów poetyckich ks. Jana Twardowskiego. Na ekspozycji można zobaczyć dawne komunijne stroje, książeczki z modlitwami, zeszyt do religii z klasy II z lat 60. XX wieku, a nawet pamiątkowe obrazki z przełomu XIX i XX w.

Szkolne Muzeum Historyczno-Regionalne przy Szkole Podstawowej w Poroninie działa od 2015 r. W jego wnętrzach miały już miejsce ekspozycje kilku wystaw, m.in. dotyczących krzyży czy nabożeństwa Gorzkich żali. Wśród najmłodszych wiele pozytywnych emocji wywołała wystawa o starych zabawkach.

W szkolnym muzeum można zobaczyć kilka stałych ekspozycji, jest m.in. sala lekcyjna z dawnymi ławkami i pomocami dydaktycznymi, czy mniej znane opinii publicznej informacje dotyczące historii i mieszkańców Poronina.

Muzeum można zwiedzać w godzinach pracy szkoły, ale także po wcześniejszym umówieniu.

 

AB, KAI