CBA zatrzymało pięć osób
Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w środę pięć osób w nowym wątku śledztwa dotyczącego nieprawidłowości w reprywatyzacji warszawskich nieruchomości.
Wydział komunikacji społecznej Biura poinformował w środę PAP, że zatrzymań dokonali funkcjonariusze stołecznej delegatury CBA. „To nowy wątek śledztwa Biura prowadzonego pod nadzorem wrocławskiej prokuratury regionalnej” – zaznaczył wydział.
„Postępowanie dotyczy mienia należącego przed II wojną światową do dawnych rodów szlacheckich – kilkudziesięciu nieruchomości – zespołów pałacowych, nieruchomości zabudowanych i niezabudowanych położonych na terenie Polski. Objęte nim są też rekompensaty za tzw. mienie zabużańskie znajdujące się obecnie na terenach Ukrainy i Białorusi oraz nieruchomości na terenie m.st. Warszawy, objęte dekretem Bieruta z października 1945 r.” – wyjaśniło CBA.
„Obecna szacunkowa wartość całości mienia to nie mniej niż 170 mln zł” – dodał wydział.
Prokuratura ma postawić zatrzymanym zarzuty popełnienia przestępstw przeciwko mieniu o wielkiej wartości, a także przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów – podał wydział. Postępowanie nadal się rozwija – zaznaczyło CBA.
Biuro przypomniało, że obecnie prowadzonych jest około 60 postępowań karnych dotyczących nieprawidłowości w reprywatyzacji blisko 400 nieruchomości warszawskich.
„Dotychczas przedstawiono zarzuty ponad 80 osobom. Jak ustalono, wartość szkody wyrządzonej działaniem podejrzanych wynosi około 340 mln zł” – poinformował wydział.
Prokuratura skierowała już do sądu 15 aktów oskarżenia przeciwko 49 osobom – przypomniało CBA.
APW, PAP

