logo

42 mln zł na wsparcie 217 najlepszych naukowców

Środa, 23 czerwca 2021 (12:54)
Aktualizacja: Środa, 23 czerwca 2021 (13:19)

217 najlepszych z najlepszych polskich naukowców otrzyma łącznie 42 mln zł – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w czasie uroczystości wręczenia stypendiów wybitnym młodym naukowcom. Będą oni otrzymywać miesięcznie przez trzy lata 5390 zł.

Z planszy opublikowanej w czasie przyznawania nagród wynika, że najwięcej stypendiów przyznano młodym naukowcom z Politechniki Wrocławskiej (16), Politechniki Warszawskiej (15), Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (14), Uniwersytetu Jagiellońskiego (12) i z Uniwersytetu Warszawskiego (12). Minister Przemysław Czarnek zaznaczył, że uczelni, z których badacze otrzymali stypendium, jest jednak zdecydowanie więcej.

– Młodzi naukowcy, którzy otrzymują wsparcie z ministerstwa, rzeczywiście pochodzą niemal z każdego miejsca w Polsce, z każdego ośrodka akademickiego. 217 wybitnych młodych naukowców. 42 mln zł przeznaczamy na wsparcie dla państwa, bo ocena dokonana przez zespół ekspertów spowodowała, że to właśnie w tych młodych naukowcach pokładamy wielkie nadzieje na przyszłość polskiej nauki – powiedział.

Czarnek poinformował, że stypendyści, czyli – jak to określił – „najlepsi z najlepszych polskich naukowców”, będą otrzymywać 5390 zł miesięcznie przez trzy lata. Dodał, że brano pod uwagę wiele kryteriów, m.in. aktywność związaną z publikowaniem.

W środę w siedzibie resortu edukacji i nauki laury odebrało z rąk szefa MEiN 20 osób.

APW, PAP