logo

Kazań: Patriarcha Cyryl konsekrował odbudowany sobór Matki Bożej Kazańskiej

Czwartek, 22 lipca 2021 (17:17)
Aktualizacja: Czwartek, 22 lipca 2021 (19:21)

Prawosławny patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl konsekrował wczoraj w Kazaniu odbudowany po zniszczeniu przed 90 laty sobór (katedrę) Matki Bożej Kazańskiej. Znajdzie się w niej kopia zaginionej ikony Matki Bożej Kazańskiej, podarowana w 2004 r. przez Papieża Jana Pawła II.

W uroczystości, pomimo antycovidowych ograniczeń, wzięło udział 7 tys. osób, w tym 300 wewnątrz świątyni. Okolicznościowe przesłanie nadesłał prezydent Władimir Putin. Sam patriarcha przerwał samoizolację, w której znajduje się od początku pandemii, by spełnić obietnicę daną swemu przyjacielowi, metropolicie kazańskiemu Teofanowi, zmarłemu w 2020 r. z powodu COVID-19, że osobiście dokona konsekracji soboru. Przypomniał o tym prezydent Tatarstanu Rustam Minnichanow, który przeznaczył z budżetu państwa 3 mld rubli na odbudowę katedry.

W homilii patriarcha Cyryl podkreślił, że konsekrowana świątynia stoi w miejscu, w którym został znaleziona cudowna ikona, znana na całym świecie jako ikona Matki Bożej Kazańskiej. Wskazał, że świątynia, wysadzona w powietrze w 1932 r. na rozkaz Stalina, została odbudowana z woli mieszkańców miasta i całej Rosji. – W miejscu, które zdawało się wrogim wobec wiary prawosławnej, powstał pomnik ducha, odwagi i wiary naszego ludu – stwierdził zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Tatarstan jest republiką w ramach Federacji Rosyjskiej. Większość jego mieszkańców wyznaje islam, ale panuje tam wolność religijna. Pierwszy prezydent Tatarstanu (w latach 1991-2010) Mintimer Szajmijew odbudował wielki meczet Kul Szarif na kazańskim Kremlu. Odnowił też pobliską prawosławną katedrę Zwiastowania, a w 2005 r. przekazał katolikom teren pod murami Kremla pod budowę kościoła – poświęcił go w 2008 r. ks. kard. Angelo Sodano.

AB, KAI