logo

XXII Światowy Zjazd Kaszubów w Pucku

Niedziela, 22 sierpnia 2021 (13:30)
Aktualizacja: Niedziela, 22 sierpnia 2021 (13:51)
W dniach 21-22 sierpnia w Pucku spotykają się Kaszubi z całego świata. Jednym z ważnych wydarzeń wpisujących się w XXII Światowy Zjazd była Msza św. sprawowana w intencji Kaszubów 21 sierpnia w porcie rybackim. Przewodniczył jej i homilię wygłosił biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej Wiesław Szlachetka.

Kaznodzieja podkreślił, że lud kaszubski jest szczególnym bogactwem naszej Ojczyzny, także ze względu na wyznawaną wiarę. Przypomniał słowa Antoniego Abrahama, działacza społecznego, nazywanego królem Kaszubów, który mówił: „Nie ma Kaszub bez Polonii – a bez Kaszub Polski”, a na konferencji w Wersalu aktywnie zabiegał o przyłączenie Pomorza do odradzającej się po zaborach Polski.

Hierarcha zwrócił uwagę, że to właśnie Ewangelia ukształtowała w życiu społecznym ludu Pomorza nową hierarchię wartości, której podstawą jest miłość Boga i bliźniego. Tym samym przyjęcie wiary w Chrystusa przyczyniło się do otwarcia nowego rozdziału w historii Kaszubów. Istotę tego rozdziału wyrażają słowa słynnego kaszubskiego poety Hieronima Derdowskiego: „My trzymamy z Bogiem”.

– Właśnie ta duchowa postawa, pielęgnowanie tradycji wiary, troska o więzi rodzinne, poszanowanie ludzkiego życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci, szacunek dla osób starszych, słabszych i chorych, dawały Kaszubom siłę do zachowania własnej tożsamości – zaznaczył ks. bp Szlachetka.

Zwrócił uwagę, że Kaszubi, wyznając wiarę, kształtowali jednocześnie swoją tożsamość, a walcząc o zachowanie tożsamości, tę wiarę umacniali. Wiara w Chrystusa stanowiła i nadal stanowi inspirację do tworzenia własnej kultury – jakże pięknej, bogatej i wielowymiarowej, żywo wpisującej się w kulturę europejską. Świadczą o niej nie tylko stroje, hafty, sztuka artystyczna, ale także muzyka i literatura – dodał hierarcha.

Program XXII Światowego Zjazdu Kaszubów obejmuje m.in. przegląd zespołów ludowych, wspólną grę na akordeonie, koncerty i spotkania z literaturą kaszubską. Wszystkim wydarzeniom towarzyszy kaszubski jarmark.

APW, KAI