Kolejne sankcje wobec Białorusi
Kolejny pakiet sankcji Białorusi to będzie decyzja państw członkowskich, natomiast Polska lobbuje za tym, żeby UE reagowała solidarnie i w sposób zdecydowany; sankcje nie mogą być wymierzone w obywateli białoruskich, tylko w reżim – powiedział PAP wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.
Rada Unii Europejskiej przyjęła w czwartek kolejny pakiet sankcji wobec Białorusi. Restrykcje polegają na zakazie wjazdu do UE i zamrożeniu aktywów. Sankcje obejmują ok. 30 osób i podmiotów zaangażowanych w represje wobec społeczeństwa obywatelskiego i sprowadzanie migrantów na Białoruś. Dotyczą m.in. linii lotniczych Belavia.
Ambasador Polski przy UE Andrzej Sadoś powiedział PAP w środę, że decyzja UE o nałożeniu sankcji na Białoruś to dopiero początek, a UE intensywnie pracuje nad kolejnym, znacznie szerszym pakietem sankcyjnym
PAP zapytała Szynkowskiego vel Sęka, kiedy można spodziewać się tego kolejnego pakietu i jakich obszarów sankcje te będą dotyczyły.
– To będzie decyzja państw członkowskich, natomiast my lobbujemy za tym, żeby Unia Europejska reagowała solidarnie i w sposób zdecydowany. Sankcje muszą być celowane. One nie mogą być wymierzone w obywateli, muszą być wymierzone w reżim, dlatego to trwa trochę dłużej, niż byśmy oczekiwali – powiedział wiceszef MSZ.
JG, PAP

