logo

Wiceszef MON: Postawy proobronne w społeczeństwie mają kluczowe znaczenie

Poniedziałek, 14 marca 2022 (14:30)
Aktualizacja: Poniedziałek, 14 marca 2022 (14:52)

Wojna na Ukrainie pokazała, że postawy proobronne w społeczeństwie mają kluczowe znaczenie; tylko taka ojczyzna ma przyszłość, której elita definiowana jest gotowością do służby drugiemu człowiekowi – mówił w poniedziałek w Płocku Marcin Ociepa, wiceszef MON.

Na terenie płockiego I Liceum Ogólnokształcącego Centrum Naukowo-Biznesowego im. Polskich Spadochroniarzy wiceminister obrony narodowej spotkał się z kadetami. Z okazji 81. rocznicy pierwszego zrzutu Cichociemnych do okupowanej Polski odbyła się tam uroczystość „Wywalcz wolność lub zgiń”. Była ona połączona z praktyczną prezentację nauki w klasach wojskowych.

– Wojna na Ukrainie pokazała, że kluczowe znaczenie mają postawy proobronne w społeczeństwie – powiedział dziennikarzom wiceminister Ociepa. Zwrócił uwagę, że takie szkoły, jak ta w Płocku, przygotowują młodych ludzi do służby wojskowej i jednocześnie uczą odpowiedzialności za najbliższe otoczenie, za społeczność lokalną, uwrażliwiając zarazem na niesienie pomocy drugiemu człowiekowi. – Ludzie, którzy z takiej szkoły trafiają do wojska, stanowią jego elitę – ocenił wiceszef MON.

Przypomniał, iż niedawno Sejm przyjął ustawę o obronie Ojczyzny. – Zakładamy zwiększenie liczby żołnierzy ze 140 tys. do 300 tys., a więc de facto podwajamy armię. I będziemy na pewno inwestować w postawy proobronne, w szkoły, we wszelkie inicjatywy, które sprawią, że będzie więcej chętnych do wojska bez uszczerbku dla ich jakości, a takie szkoły gwarantują bardzo wysoką jakość – oświadczył Marcin Ociepa.

Jak przyznał, trwają już rozmowy z Ministerstwem Edukacji i Nauki na temat specjalnych programów kształcenia. – Chcielibyśmy, żeby wiedza o obronności, wiedza o Wojsku Polskim i o rekrutacji była częścią nauczania, dlatego że przy tak ambitnym celu, jakim jest 300 tys. armia, potrzebne jest kształtowanie postaw w społeczeństwie – akcentował.

APW, PAP