logo

Kolejny górnik z „Pniówka” z oparzeniem dróg oddechowych

Czwartek, 28 kwietnia 2022 (11:26)
Aktualizacja: Czwartek, 28 kwietnia 2022 (11:33)

Kolejny górnik kopalni „Pniówek” z potwierdzonym oparzeniem dróg oddechowych został przyjęty do Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich – poinformowała placówka.

Przebywa tam obecnie dwadzieścia osób poszkodowanych w ubiegłotygodniowych wybuchach metanu w kopalni „Pniówek” w Pawłowicach. Dwóch pacjentów jest leczonych na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii, stan jednego z nich jest określany jako krytyczny, stan drugiego się poprawił i ma wkrótce zostać przeniesiony na oddział chirurgii.

Osiemnastu poszkodowanych w kopalni „Pniówek” przebywa na innych oddziałach siemianowickiego szpitala. U trzynastu z nich występują izolowane oparzenia dróg oddechowych, pięciu ma także oparzenia zewnętrzne.

Katastrofa w kopalni „Pniówek” w Pawłowicach pochłonęła już osiem ofiar śmiertelnych, siedem osób dotąd nie odnaleziono. Cztery osoby zginęły w kopalni, cztery kolejne mimo wysiłków lekarzy zmarły w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich, w tym jedna tuż po przyjęciu. Wszyscy zmarli mieli bardzo rozległe i głębokie oparzenia zewnętrzne, obejmujące nawet 90 proc. powierzchni ciała, oraz oparzenia dróg oddechowych.

AB, PAP