logo

Opolskie: Ostrzeżenie o ryzyku przekroczenia norm ozonu

Czwartek, 21 lipca 2022 (16:30)
Aktualizacja: Czwartek, 21 lipca 2022 (16:35)

W czwartek na terenie woj. opolskiego istnieje ryzyko przekroczenia drugiego poziomu informowania o ozonie. Jak poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu, na zagrożonym terenie mieszka ok. 350 tys. osób.

Jak poinformowało WCZK w Opolu, w czwartek do godzin wieczornych na terenie woj. opolskiego istnieje ryzyko przekroczenia drugiego poziomu informowania o obecności ozonu w powietrzu. Powodem zwiększenia ilości tego gazu są m.in. wysokie temperatury powietrza i intensywne nasłonecznienie.

Przekroczenie norm informowania dla ozonu obejmuje powiat opolski z miastem Opole i powiat kędzierzyńsko-
-kozielski z miastem Kędzierzyn-Koźle.

Nadmierne stężenie ozonu w powietrzu jest zagrożeniem głównie dla osób cierpiących z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (np. astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc), ludzi starszych, kobiet w ciąży oraz dzieci, a także osób zdrowych, ale szczególnie wrażliwych na ozon.

Jak informuje WCZK, możliwe jest przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszlu, czy zaostrzenie objawów astmy, a podczas wysiłku fizycznego mogą pojawić się trudności w oddychaniu (spłycenie oddechu).

Przy wysokich stężeniach ozonu w powietrzu zachodzi ryzyko większej podatności na infekcje.

Zalecane jest ograniczenie do minimum aktywności fizycznej na zewnątrz, a dla wrażliwych grup ludności dodatkowo unikanie przebywania na wolnym powietrzu i unikanie aktywności fizycznej na zewnątrz.

APW, PAP