logo

Święto Wojska Polskiego – zapowiedź obchodów

Czwartek, 21 lipca 2022 (17:05)
Aktualizacja: Czwartek, 21 lipca 2022 (17:21)

„Weekend z wojskiem” – pod takim hasłem od 13 do 15 sierpnia odbywać się będą obchody Święta Wojska Polskiego. Oprócz tradycyjnych uroczystości państwowych zaplanowano także m.in. koncerty orkiestr wojskowych oraz pikniki w całym kraju – podało w czwartek MON.

Jak zaznaczył resort obrony w komunikacie, przez trzy dni sierpnia świętowana będzie równolegle 102. rocznica Bitwy Warszawskiej.

MON zaprasza wszystkich mieszkańców do miast i miasteczek, do lokalnych jednostek wojskowych, by razem świętować „święto naszych żołnierzy i wiktorię Polski w walce z rosyjskim najeźdźcą w 1920 roku”. „To święto jest świętem nas wszystkich” – podkreśliło MON.

W całym kraju – jak zapowiada MON – zorganizowanych zostanie kilkadziesiąt pikników wojskowych, na których będzie można zobaczyć nowoczesny sprzęt wojskowy, posłuchać wojskowej muzyki, spróbować tradycyjnej wojskowej grochówki oraz spotkać się z żołnierzami wszystkich rodzajów polskich sił zbrojnych.

Ministerstwo obrony zapowiada też, że na piknikach i w punktach rekrutacyjnych będzie można rozpocząć karierę jako żołnierz. „Będziemy zachęcać do dołączenia do nowej formuły służby – dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Każdy będzie mógł sprawdzić, jak wiele Wojsko Polskie może mu dać i kim może zostać w armii” – zaznaczył resort obrony.

Na piknikach w całym kraju wykonywane będą wojskowe utwory.

Będzie można spróbować także swoich sił podczas dwóch biegów: „Piątka z żołnierzem” na Stadionie PGE Narodowy oraz „Falcon – Żelazny bieg” w Ossowie.

MON zapowiada, że wśród przygotowanych atrakcji nie zabraknie także wystaw tematycznych, pokazów filmów wojennych, a także specjalnej poczty polowej, za pośrednictwem której będzie można napisać kilka słów do polskich żołnierzy. MON zapowiada też, że na chwilę przed Świętem Wojska Polskiego przygotuje specjalny flashmob.

W zapowiedzi tegorocznych obchodów nie przewidziano defilady wojskowej. Nie odbyła się ona także w dniu Święta Wojska Polskiego w ubiegłym roku ani dwa lata temu – z uwagi na zagrożenie epidemiczne.

15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie 1920 roku. Dzień ten został ogłoszony Świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku Święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w rocznicę przełomowej bitwy wojny polsko-bolszewickiej.

APW, PAP