logo

GUS: W środę rozpoczyna się konferencja naukowa „Uwarunkowania dzietności”

Wtorek, 18 października 2022 (16:21)
Aktualizacja: Wtorek, 18 października 2022 (20:06)

W dniach 19-20 października odbędzie się konferencja naukowa „Uwarunkowania dzietności”, która wpisuje się w program III Kongresu Demograficznego – przekazał Główny Urząd Statystyczny.

Podczas konferencji, jak przekazał GUS, omówione zostaną zagadnienia związane z polityką demograficzną Polski,  m.in. miejsce rodziny w społeczeństwie, potrzeby finansowe i mieszkaniowe polskich rodzin czy znoszenie barier dla rodzin chcących mieć dzieci – w tym kwestie rozwoju rynku pracy przyjaznego rodzinie, rozwoju opieki zdrowotnej, rozwoju form opieki nad dziećmi, poprawy jakości i organizacji edukacji.

Szczegółowo zostanie omówione 10 z 12 obszarów interwencji wyróżnionych w Strategii Demograficznej 2040, czyli w „pierwszym w Polsce kompleksowym dokumencie mierzącym się z niekorzystnymi trendami w obszarze demografii”.

Organizatorami wydarzenia są: minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg i pełnomocniczka rządu ds. polityki demograficznej Barbara Socha wraz z przewodniczącą Rządowej Rady Ludnościowej prof. dr hab. Józefiną Hrynkiewicz, prezesem Głównego Urzędu Statystycznego dr. Dominikiem Rozkrutem i prezesem Polskiego Towarzystwa Statystycznego prof. dr. hab. Waldemarem Tarczyńskim.

„Konferencja skierowana jest do świata nauki, osób odpowiedzialnych za kształtowanie polityk publicznych, urzędników szczebla centralnego i wszystkich szczebli samorządu lokalnego, osób i organizacji działających na rzecz rozwoju lokalnego i wsparcia rodzin oraz wszystkich zainteresowanych problematyką zmian w dzietności” – podkreślono.

III Kongres Demograficzny został objęty patronatem honorowym prezydenta Andrzeja Dudy.

APW, PAP