logo

Sandomierz: Odsłonięto tablicę organizacji antykomunistycznej „Młode Białe Orły”

Wtorek, 28 lutego 2023 (14:05)
Aktualizacja: Wtorek, 28 lutego 2023 (14:23)

Tablicę poświęconą członkom młodzieżowej organizacji antykomunistycznej „Młode Białe Orły” odsłonięto dziś w Sandomierzu (Świętokrzyskie).

Wydarzenie było jednym z punktów obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Tablicę odsłonięto w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Sandomierzu. W placówce otwarto także wystawę „Zapomniane ogniwo. Konspiracyjne organizacje młodzieżowe na ziemiach polskich w latach 1944/45–1956”. Prelekcję poświęconą powojennemu, antykomunistycznemu oporowi prowadzonemu przez mieszkańców dawnego województwa kieleckiego oraz ziemi sandomierskiej wygłosił dr Robert Piwko z Referatu Badań Historycznych kieleckiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.

„Młode Białe Orły” była to tajna organizacja założona przez uczennice i uczniów sandomierskich liceów latem 1951 roku. „W początkowej fazie członkowie organizacji skupili się na dyskutowaniu o historii i wydarzeniach współczesnych. Szacujemy, że ta działalność o charakterze opozycyjnym, nosząca znamiona podejmowanego oporu wobec ówczesnych władz, rozpoczęła się w 1952 roku” – powiedział dr Robert Piwko. Dodał, że jednym z najważniejszych aspektów realizowanej przez młodzież antysystemowej działalności było samokształcenie.

„Ci młodzi chłopcy i dziewczęta odcięci od prawdziwych informacji, narażeni na komunistyczną propagandę potrafili dotrzeć do tych prawdziwych informacji dotyczących otaczającej ich rzeczywistości. Najważniejsze referaty przez nich przygotowane dotyczyły sowieckiego sprawstwa zbrodni katyńskiej, sojuszu pomiędzy III Rzeszą a ZSRS oraz te dotyczące planów gospodarczych realizowanych wówczas w kraju i fasadowości demokracji funkcjonującej w Polsce Ludowej” – podkreślił.

Organizacja została rozbita przez funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa państwa latem 1952 roku. Część członków została poddana represjom politycznym, w tym karą więzienia.

EKO, PAP