logo

Zmarł prof. Zygmunt Zagórski

Czwartek, 28 marca 2013 (11:31)

Zmarł prof. zw. dr hab. Zygmunt Zagórski z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Miał 87 lat.

Po godz. 4.00 w szpitalu zmarł prof. Zygmunt Zagórski,  jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich językoznawców. Profesor był autorem kilkunastu znaczących książek z różnych zakresów językoznawstwa polonistycznego. Napisał ponad 150 różnych artykułów, recenzji, tekstów naukowych i wspomnień – informuje Radio Maryja.

Profesor był także wielkim społecznikiem, patriotą oraz wielkim przyjacielem Radia Maryja, Telewizji Trwam, a także stałym czytelnikiem „Naszego Dziennika” – mówi prof. Stanisław Mikołajczak, uczeń prof. Zagórskiego.

- Profesor Zagórski przejmował się bardzo oraz angażował w losy Telewizji Trwam. W związku z tą sprawą uczestniczył w kilkunastoosobowej grupie profesorów poznańskich, którzy wielokrotnie wydawali oświadczenia, domagając się praw podstawowych dla tego środka przekazu – powiedział prof. Stanisław Mikołajczak.

Prof. Zygmunt Zagórski urodził się w 1926 roku na Wileńszczyźnie, tam spędził lata młodości. W 16. roku życia wstąpił do Armii Krajowej, złożył przysięgę, brał udział w różnorodnych akcjach przeciwko okupantowi niemieckiemu i sowieckiemu. Uczestniczył w akcjach dywersyjnych. W 1944 roku został aresztowany, jednak udało mu się uciec. W 1945 roku został aresztowany przez NKWD i przekazany KGB, spędził 5 miesięcy w sowieckich więzieniach. Był torturowany, przesłuchiwany, nikogo nie wydał. Wrócił z rodziną na tereny Polski. Próbował podjąć studia na Uniwersytecie Toruńskim,  jednak nie udało mu się, gdyż była już tam o nim informacja. Podjął naukę na Uniwersytecie Poznańskim, gdzie skończył polonistykę i historię. Z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza związał się na całe swoje życie. 15 listopada 2011 r. w Auli Lubrańskiego obchodził 50-lecie odnowienia doktoratu.

MM

Aktualizacja 28 marca 2013 (11:40)