logo

Śląskie: Nowoczesne soczewki w szpitalach

Czwartek, 14 grudnia 2023 (13:14)
Aktualizacja: Czwartek, 14 grudnia 2023 (13:18)

Bez okularów i bez zaćmy – taką możliwość daje zabieg przy użyciu nowoczesnej soczewki
o rozszerzonej głębi ostrości. Pacjenci szpitali
w Będzinie i Zawierciu mogą skorzystać z nowej metody leczenia zaćmy bez żadnych dodatkowych opłat.

Nowoczesna soczewka zapewnia pacjentom szpitali
w Będzinie oraz Zawierciu większy zakres widzenia
w porównaniu ze standardowo wszczepianymi implantami wewnątrzgałkowymi.

Podczas standardowej operacji zaćmy do oka zostaje wszczepiona sztuczna soczewka pozwalająca na ostre widzenie do jednej odległości. Po jej zakończeniu pacjent koniecznie musi nosić okulary korekcyjne, aby widzieć
z bliska lub z daleka.

Natomiast nowoczesna soczewka o rozszerzonej głębi ostrości pozwala osiągnąć widzenie pośrednie np. podczas pracy przy komputerze, a także zachować ostrość widzenia w warunkach słabego oświetlenia.

„Większość pacjentów po zabiegu zaćmy trafia po zabiegu do optyka i dobiera nowe szkła i oprawki. Dzisiaj wprowadzamy soczewkę, która pozwala zrezygnować z korekcji wzroku tylko dlatego, że nasza soczewka jest trzy razy droższa niż soczewka konwencjonalna, stosowana przez wszystkie szpitale. W związku z tym, że nasze szpitale są szpitalami dochodowymi, to stać nas na to, żeby włożyć w ofercie mieszkańcom najlepszą soczewkę” – powiedział pełnomocnik dyrektora ds. restrukturyzacji PZZOZ i doradca ds. rozwoju w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu dr n. med. Dariusz Jorg.

Do tej pory, jeśli pacjent chciał dostać lepszą soczewkę, musiał zapłacić za zabieg w prywatnym ośrodku kilka tysięcy złotych lub wyjechać do Czech i dopłacić za soczewkę.

„Jesteśmy chyba jedynymi szpitalami w Polsce, które zdecydowały się na taki krok. Jesteśmy świadomi także, że w związku z wprowadzeniem takiej soczewki pozwoli to na zwiększenie ilości zabiegów operacyjnych” – dodał dr Jorg.

Zabieg usunięcia zaćmy trwa kilkanaście minut oraz jest całkowicie bezbolesny. Usuwana jest naturalna, zmętniała soczewka, a w jej miejsce wprowadza się sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową.

„Jesteśmy po pierwszych przeprowadzonych zabiegach. Pacjenci wracający do nas na kontrolę są zachwyceni efektami zabiegu i tym, że faktycznie można w ramach Narodowego Fundusz Zdrowia uzyskać taki komfort widzenia” – podkreślił kierownik oddziału okulistyki Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej
w Będzinie dr n. med. Adam Kabiesz.

„Dokonaliśmy ponad sto zabiegów z wykorzystaniem nowej soczewki. Oddział okulistyki Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Będzinie jest w stanie wykonywać około 250-300 zabiegów miesięcznie” – dodał dr Kabiesz.

EKO, PAP