logo

Podlaski Bon Turystyczny

Poniedziałek, 17 marca 2025 (11:50)
Aktualizacja: Poniedziałek, 17 marca 2025 (12:11)

Od 20 kwietnia osoby, które turystycznie przyjadą do Podlaskiego, będą mogły korzystać
z dofinansowania noclegów w ramach Podlaskiego Bonu Turystycznego – poinformowały w poniedziałek władze województwa. Samorząd regionu przeznaczył na ten cel w 2025 r. 2 mln zł.

Główne zadanie tego bonu to wsparcie turystyki w regionie w związku z trudną sytuacją przy granicy z Białorusią.
Od lata 2021 r. przy granicy trwa wywołany przez stronę białoruską kryzys migracyjny, tzw. wojna hybrydowa. Turystyka jest jedną z branż, która ponosi skutki tej sytuacji.

Operatorem bonu jest Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna (PROT), która będzie obsługiwać cały proces korzystania z programu. PROT już wcześniej informowała, że od 24 marca do 11 kwietnia do programu mogą się zgłaszać zainteresowani udziałem w nim właściciele różnych obiektów noclegowych z regionu.

„Będą miały na to 3 tygodnie. Będą zgłaszały się do
11 kwietnia. Później my je zweryfikujemy i w niedzielę wielkanocną [20 kwietnia – PAP] bony będą mogli generować turyści z Polski” – wyjaśniła dyrektor Biura Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Katarzyna Sadowska, prezes PROT. Wcześniej, 24 marca, ruszy strona internetowa bonu: podlaskibonturustyczny.pl. Na początku będzie dostępna dla przedsiębiorców, a od 20 kwietnia dla turystów.

Bon będzie dofinansowaniem dla osób spoza województwa podlaskiego, które będą korzystać z uczestniczących
w programie polach kempingowych, kamperowych, pensjonatach, hotelach kategoryzowanych gwiazdkami.
W zależności od rodzaju noclegu kwota wsparcia w ramach bonu będzie wynosić – jak podał Urząd Marszałkowski 
– od 200 do 400 zł. Turysta będzie otrzymywał bon na numer telefonu. Bon będzie dopłatą do co najmniej dwóch noclegów w obiektach, które będą uczestniczyć
w programie.

AB, PAP