Tatry: Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego
Dzisiaj ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR) ogłosili pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego. Obowiązuje on od wysokości 1800 m n.p.m.
Na Kasprowym Wierchu leży już 20 cm śniegu,
w Dolinie Pięciu Stawów Polskich – 15 cm, a na Hali Gąsienicowej 13 cm białego puchu.
„Szczególnie niekorzystnych warunków z punktu widzenia zagrożenia lawinowego można się spodziewać na stromych stokach o podłożu trawiastym. Wraz ze wzrostem wysokości śnieg jest suchy i przenoszony wiatrem tworzy niekorzystne poduchy śniegu nawianego, tzw. problem desek śnieżnych utworzonych przez wiatr” – podkreślili ratownicy TOPR w komunikacie.
Lawinowa „jedynka” oznacza, że pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny jest możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym
w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin. W takich warunkach turyści powinni zachować szczególną ostrożność na stromych
i eksponowanych odcinkach.
APW, PAP

