Lublin: Cztery osoby oskarżone o wyłudzenie 5 mln zł
Lubelska prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko czterem obywatelom Ukrainy, którym zarzuca m.in. wyłudzenie od kilkudziesięciu osób w sumie 5 mln zł. Grupa działała metodą
na pracownika banku i była aktywna w latach
2024-2025 m.in. w Gdańsku, Krakowie i Poznaniu.
Rzecznik Prokuratury Regionalne w Lublinie Beata Syk-
-Jankowska poinformowała w piątek, że członkowie grupy przestępczej podszywali się pod pracowników banków. Do oszustw wykorzystywali fałszywe platformy inwestycyjne
i portale ogłoszeniowe lub linki phishingowe, których celem było uzyskanie dostępu do rachunków pokrzywdzonych.
Jak ustalono, oskarżeni nakłaniali osoby do wykonywania przelewów, przekazywania pieniędzy przy użyciu kodów blik i autoryzowania przelewów bankowych na wskazane rachunki. Jednym z ogniw grupy przestępczej było tzw.
call center, które prowadziło bezpośrednie rozmowy telefoniczne z pokrzywdzonymi.
AB, PAP

