Kielce: „Solidarność” upamiętniła ofiary pogromu przy ul. Planty 7
Świętokrzyska „Solidarność” upamiętniła w sobotę ofiary pogromu kieleckiego, składając kwiaty przed kamienicą przy ul. Planty 7. Uczestnicy podkreślali potrzebę pamięci o zamordowanych oraz dalszych badań nad genezą wydarzeń z 1946 roku.
Uroczystość odbyła się w 80. rocznicę pogromu kieleckiego. Świętokrzyska „Solidarność” organizuje spotkania przy tablicy pamiątkowej od 45 lat, przypominając o ofiarach i okolicznościach jednej z najtragiczniejszych zbrodni na ludności żydowskiej w powojennej Polsce.
Przewodniczący świętokrzyskiej „Solidarności” Waldemar Bartosz przypomniał, że działacze „Solidarności” zaczęli upamiętniać ofiary pogromu w 1981 roku, gdy – jak mówił – „już w Polsce można było mówić”, choć formalnie nadal istniała cenzura.
Zaznaczył, że związkowcy przychodzili pod kamienicę przy Planty 7 także w czasie stanu wojennego. Jak mówił, osoby składające kwiaty były wtedy zatrzymywane przez milicję i przewożone do aresztu. Według niego świadczyło to o braku akceptacji ówczesnych władz dla takiej formy pamięci.
AB, PAP

