logo

PŚ w skokach – Polska piąta w Zakopanem

Sobota, 25 stycznia 2020 (20:42)

Polska zajęła piąte miejsce w drużynowym konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem. Zwyciężyli Niemcy przed Norwegią i Słowenią. W zespole biało-czerwonych wystąpili Jakub Wolny, Piotr Żyła, Kamil Stoch i Dawid Kubacki.

Z Polaków zdecydowanie najlepiej wypadł Kubacki, który zarówno w pierwszej, jak i finałowej serii wyprowadzał zespół z szóstej na piątą pozycję.

 

W pierwszej serii Polska po skokach trzech zawodników była szósta. Żyła uzyskał 123 m, Wolny 122,5 m, Stoch 134,5. Dopiero skaczący jako ostatni w ekipie Biało-Czerwonych Kubacki osiągnął w dobrym stylu 135 m i wyprowadził zespół na piąte miejsce. Liderami byli Niemcy, na drugie spadli po ostatniej próbie Norwegowie, gdy Johann Andre Forfang miał tylko 122,5 m.

 

Niemcom prowadzenie dał Karl Geiger, lądując na 133 m.

 

W serii finałowej, do której nie awansowała jedynie ekipa Rosji, na początku o mocny akcent postarał się Japończyk Yukiya Sato. Trafił na bardzo dobre warunki wietrzne i wylądował na 147 m, ustanawiając rekord Wielkiej Krokwi, który należał do Kubackiego i wynosił 143,5 m.

 

W finale lepiej zaprezentował się Żyła, skacząc 136,5 m. Za to ewentualne marzenia o miejscu Polaków na podium ad acta odłożył Wolny, który miał jedną z najsłabszych prób w konkursie – tylko 118 m. Jako trzeci w polskiej ekipie na belce startowej pojawił się Stoch. Uzyskał 135,5 m, ale to było za mało, aby zespół opuścił szóstą pozycję w konkursie. Awans o jedno miejsce wywalczył ponownie Kubacki, lądując z obniżonego do 16. belki rozbiegu na 139,5 m.

 

Dalej od niego skakali w finale tylko Niemiec Karl Geiger – 142 m i Japończyk Ryoyu Kobayashi – 143 m.

 

JG, PAP

Aktualizacja 25 stycznia 2020 (20:55)