logo

Kim Dzong Un proponuje Korei Południowej dialog

Sobota, 2 stycznia 2016 (18:38)
Aktualizacja: Sobota, 2 stycznia 2016 (18:53)

W swoim noworocznym wystąpieniu telewizyjnym przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un zaproponował w piątek Korei Południowej podjęcie – bez jakichkolwiek warunków wstępnych – dialogu w sprawie normalizacji stosunków dwustronnych.

Pjongjang będzie podejmował zdecydowane wysiłki na rzecz „prowadzenia rozmów i poprawy stosunków z Koreą Południową” – powiedział Kim w swym czwartym już orędziu noworocznym od czasu przejęcia władzy pod koniec 2011 roku.

Nie przedstawił jednak konkretnej oferty negocjacyjnej. Za najważniejszy priorytet 32-letni dziedzic dyktatorskiej schedy swych poprzedników – dziadka Kim Ir Sena i ojca Kim Dzong Ila – uznał gospodarczą odbudowę borykającego się z międzynarodową izolacją i cywilizacyjnym zacofaniem państwa. – Wszystkie wysiłki należy skierować na budowę gospodarczej potęgi – zadeklarował.

Choć około półgodzinne przemówienie nie było wolne od gróźb pod adresem Seulu, to południowokoreańscy komentatorzy ocenili ton Kima jako pojednawczy. Zarówno południowokoreańskie kręgi rządowe, jak i tamtejsza polityczna opozycja zareagowały na orędzie powściągliwie.

RS, PAP