logo

Osiągnięcia polskiej nauki na wystawie w Paryżu

Sobota, 8 października 2016 (12:05)
Aktualizacja: Sobota, 8 października 2016 (18:21)

W paryskiej stacji Polskiej Akademii Nauk wieczorem naukowym zainaugurowano w piątek wystawę „Nauka to wolność”, która prezentuje 25 największych osiągnięć nauki polskiej dwudziestopięciolecia 1989-2014.

Wystawa, przygotowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 2014 roku, przed Paryżem pokazana była m.in. w Berlinie.

Multimedialna ekspozycja prezentuje najciekawsze polskie wynalazki, osiągnięcia naukowe i wydarzenia ostatniego ćwierćwiecza, od odkrycia pierwszych planet nienależących do układu słonecznego, poprzez odkrycia archeologiczne w Egipcie i osiągnięcia polskich fizyków pracujących w CERN, po wyniesienie na orbitę pierwszego polskiego satelity.

Paryski etap wystawy jest nieprzypadkowy – powiedziała Magdalena Bem-Andrzejewska, przedstawicielka MNiSW, podkreślając, że Francja to bardzo ważny partner Polski w wymianie naukowej z zagranicą. Zajmuje ona trzecie miejsce, gdy chodzi o wspólne publikacje naukowców polskich i zagranicznych.

– Z francuskiej perspektywy Polska jest w pierwszej dziesiątce wspólnych publikacji – uzupełnił prof. Marek Więckowski, dyrektor paryskiej stacji PAN.

 

RS, PAP