logo

Krym: Ukraińcy zatrzymani w sprawie o dywersję

Poniedziałek, 21 listopada 2016 (10:58)

W sprawie zatrzymanych na Krymie obywateli Ukrainy, których rosyjskie służby podejrzewają o dywersję, aresztowane zostały jeszcze dwie osoby – podała w poniedziałek agencja RIA Nowosti. Podaje ona nazwiska zatrzymanych: Ołeksij Stohnij i Hlib Szablij.

RIA Nowosti powołuje się na informacje z sądu w Symferopolu, który nakazał zastosowanie aresztu na dwa miesiące wobec dwóch zatrzymanych. Według agencji, służby ustaliły ich związek z trzema osobami zatrzymanymi wcześniej w listopadzie. – Cała piątka to członkowie jednej grupy dywersyjnej działającej w Sewastopolu – oświadczył rozmówca agencji.

Stohnija rosyjska agencja nazywa pułkownikiem wywiadu ukraińskiego, a Szablija – oficerem. RIA Nowosti podała, że zostali oni zatrzymani w zeszłym tygodniu.

W pierwszej dekadzie listopada rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) oświadczyła, że zatrzymała w Sewastopolu członków grupy dywersyjnej ministerstwa obrony Ukrainy, którzy przygotowywali ataki na obiekty wojskowe i użytkowe na Krymie. FSB podała nazwiska zatrzymanych – Dmytro Sztyblikow, Ołeksij Bessarabow i Wołodymyr Dudko. Media podały następnie, że Sztyblikow i Bessarabow byli analitykami ukraińskiego ośrodka Nomos, którego siedziba przed zajęciem Krymu przez Rosję znajdowała się w Sewastopolu.

Ukraińskie ministerstwo obrony zaprzeczyło wówczas doniesieniom o domniemanej przygotowywanej dywersji. Określiło je jako „prowokację przeciwko państwu ukraińskiemu oraz kolejny krok w wojnie informacyjnej”.

RS, PAP