logo

Antypolska kampania grupy Żydów z USA

Środa, 21 lutego 2018 (20:33)

Prywatna fundacja z Bostonu Ruderman Family Foundation rozpoczęła w internecie antypolską kampanię wideo. Wzywa w niej władze USA do zerwania relacji z Polską.

Anglojęzyczny izraelski dziennik „Jerusalem Post” pisze w tym kontekście o polskiej ustawie, która zakazuje używania określenia „polskie obozy śmierci”. 

W kadrze rozpoczynającym krótki film wideo zamieszczony przez fundację pojawia się napis w języku hebrajskim i angielskim: „Polsko, nigdy nie pozwolimy ci, abyś negowała holokaust”. 

„Pójdę do więzienia za to, co zamierzam zrobić” – mówi młody mężczyzna na początku filmu. „Zostanę zamknięta” – wtóruje mu młoda dziewczyna. „Zastanawiam się, czy mają piwo w polskich więzieniach” – pyta inny młody mężczyzna. „Będę za nimi tęsknić, kiedy mnie nie będzie” – mówi kobieta w średnim wieku siedząca z dwoma synami na kanapie. Z kolei starszy mężczyzna wypowiada słowa: „Żadne polskie więzienie nie może mnie dzisiaj przestraszyć”. 

Następnie wszyscy wypowiadają słowa: „polski holokaust”.

„Po zamordowaniu w Polsce 3,5 miliona Żydów, w tym setek tysięcy dzieci, Polacy przyjęli nową ustawę – kontynuują biorący udział w kampanii. – Słuchajcie więc, Polacy, wystarczy to, co wydarzyło się w czasie holokaustu. Uchylcie to haniebne prawo teraz. Żydzi nigdy więcej nie będą milczeli”. 

Kampania wzywa USA do zawieszenia wszelkich stosunków z Polską „w imieniu 6 milionów Żydów” i uruchamia zbieranie podpisów pod petycją pod hasłem: „Ja również opowiadam się za zawieszeniem stosunków z Polską do czasu uchylenia »polskiego prawa negującego Holokaust«!”.

Ruderman Family Foundation została założona w 2002 roku w Bostonie i jest zarządzana przez rodzinę Rudermanów. Fundacja działa w Ameryce i Izraelu.

RP, PAP