logo

Rozmowy Irak – USA

Piątek, 14 czerwca 2019 (19:26)

Premier Iraku Adil Abd al-Mahdi zaapelował w piątkowej rozmowie telefonicznej z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo o „zachowanie spokoju” w okresie narastających napięć w relacjach między Stanami Zjednoczonymi i Iranem.

Mahdi i Pompeo omówili pogłębianie stosunków iracko-amerykańskich, a także „dokonali wymiany poglądów na temat ostatnich wydarzeń w regionie w okresie kryzysu między Stanami Zjednoczonymi a Islamską Republiką Iranu” – głosi oświadczenie wydane przez kancelarię irackiego premiera.

 

Wśród poruszonych tematów znalazły się również „wysiłki na rzecz utrzymania bezpieczeństwa i stabilności oraz uniknięcia eskalacji”.

 

Rozmowa między szefem rządu Iraku a szefem amerykańskiej dyplomacji odbyła się dzień po ataku na dwa tankowce w Zatoce Omańskiej, o który USA oskarżyły Iran. Władze w Teheranie odpierają zarzuty.

 

Japoński Kokuka Courageous oraz norweski Front Altair były w czwartek rano celem niezidentyfikowanego ataku u wybrzeży Iranu w Zatoce Omańskiej. W jednym przypadku na pokładzie doszło do eksplozji i pożaru, w drugim tylko do eksplozji. Z obu statków ewakuowano łącznie 44 członków załóg. Nie wiadomo, co spowodowało wybuchy.

 

Czwartkowy incydent jest drugim w ciągu miesiąca na tym strategicznym akwenie. Na początku maja u wybrzeży Zjednoczonych Emiratów Arabskich doszło do „ataków sabotażowych” na cztery statki handlowe, w tym saudyjskie tankowce. Do ataków nikt się nie przyznał, ale doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton obwinił o nie Iran. Także i w tym przypadku Teheran twierdzi, że nie miał z nimi nic wspólnego.

 

JG, PAP