logo

Putin: Amerykańskie rakiety w Rumunii i Polsce mogą zagrażać Rosji

Środa, 21 sierpnia 2019 (20:46)

Przeprowadzenie przez USA testu lądowej rakiety Tomahawk, którą można wystrzeliwać z systemów rozmieszczonych w Rumunii i systemów, które mają być rozmieszczone w Polsce, to nowe zagrożenie dla Rosji, które nie pozostanie bez odpowiedzi – powiedział prezydent Rosji Władimir Putin.

Rosyjski przywódca mówił o tym na środowej konferencji prasowej w Helsinkach po rozmowach z prezydentem Finlandii Saulim Niinisto. Jego wypowiedź przytacza agencja Interfax.

 

Stany Zjednoczone mogą wystrzeliwać nowe rakiety Tomahawk z Rumunii i Polski, wystarczy tylko zmiana oprogramowania – powiedział Putin. Dodał, że Rosja będzie zmuszona do symetrycznej odpowiedzi na nowe zagrożenie związane z opracowaniem przez USA pocisku zabronionego przez INF, czyli układ o likwidacji pocisków rakietowych średniego i pośredniego zasięgu.

 

W poniedziałek Pentagon poinformował o przeprowadzeniu testu wystrzelonego z lądu konwencjonalnego pocisku manewrującego, który trafił w cel po pokonaniu odległości ponad 500 km. Była to pierwsza taka próba, odkąd USA oficjalnie wystąpiły z INF.

JG, PAP