logo

Rośnie zużycie ropy

Środa, 20 maja 2020 (08:14)

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw nieznacznie rosną – po 4. poprzednich zwyżkowych sesjach. Inwestorzy analizują sygnały o równoważeniu rynku ropy i oceniają perspektywy gospodarcze – informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 32,14 USD, po zwyżce ceny o 0,56 proc.

Analitycy zwracają uwagę, że rynki ropy wyglądają obecnie znacznie lepiej niż jeszcze miesiąc temu, bo producenci surowca z krajów OPEC+, USA i inni dostawcy ropy ograniczają swoją produkcję ropy.

W maju cena ropy w USA wzrosła o prawie 70 proc., ponieważ podaż surowca i popyt na ropę zaczęły się równoważyć.

Zużycie ropy w Chinach, drugiej największej gospodarce na świecie, powróciło już prawie do normy – do ok. 13 mln baryłek dziennie wobec 13,4 mln b/d w maju 2019 r. i 13,7 mln b/d w grudniu ub. roku.

Na świecie rośnie też mocno zapotrzebowanie na benzynę, bo osoby dojeżdżające do pracy unikają transportu publicznego – ze względu na obawy przed zarażeniem się koronawirusem. Do tego gwałtownie wzrosły dostawy żywności i innych artykułów do domów przez firmy kurierskie – z powodu epidemii koronawirusa i unikania przez mieszkańców dużych skupisk wolą oni zamawiać zakupy wprost do swoich domów.

Aktualizacja 20 maja 2020 (09:40)