logo

Biskupi Urugwaju: spowodowanie śmierci chorego etycznie niedopuszczalne

Wtorek, 23 czerwca 2020 (08:16)
Aktualizacja: Wtorek, 23 czerwca 2020 (09:38)

Spowodowanie śmierci chorego jest etycznie niedopuszczalne. Podkreślili to katoliccy biskupi Urugwaju w „Oświadczeniu na temat eutanazji i wspomaganego samobójstwa z medycznego punktu widzenia”.

Swój wkład w publiczną dyskusję ogłosili w związku z trwającą w tym południowoamerykańskim państwie społeczną debatą nad projektem ustawy dopuszczającym tego rodzaju proceder.


„Potrzebujemy Urugwaju, który każdą osobę przyjmuje, chroni, wspiera i towarzyszy jej w ciągu życia, w tym w końcowym stadium jej ziemskiego życia, poprzez podstawową pomoc rodzinie, medycynę paliatywną i prawdziwe doświadczenie religijne”, głosi dokument wydany na zakończenie zebrania plenarnego tamtejszego Episkopatu.

Biskupi podkreślili, że „jest etycznie nie do przyjęcia spowodowanie śmierci osoby chorej, nawet dla uniknięcia bólu i cierpienia, również gdy jest się o to wyraźnie proszonym”. „Ani pacjent, ani personel służby zdrowia, ani rodzina nie mają władzy decydowania o zadaniu śmierci człowiekowi”, napisali hierarchowie, tłumacząc, że „takie działanie jest rodzajem zabójstwa dokonanego w kontekście szpitalnym”.

Dlatego, według biskupów, potrzebne są ustawy, które „zakazują i zniechęcają do jakiejkolwiek formy eutanazji i wspomaganego samobójstwa”. Zaznaczają, że projekt, który umożliwia eutanazję i wspomagane samobójstwo, jest wyrazem utraty poczucia „absolutnej wartości ludzkiego życia” i jego charakteru niezbywalnego „podstawowego prawa człowieka”, a tym samym jest sprzeczny z Konstytucją Urugwaju i prawami człowieka.

JG, KAI