logo

USA potępiają nowe prawo o bezpieczeństwie w Hongkongu

Wtorek, 30 czerwca 2020 (19:25)

Stany Zjednoczone potępiły uchwalenie przez Chiny nowego prawa o bezpieczeństwie w Hongkongu jako naruszenie międzynarodowych zobowiązań Pekinu i zagroziły kontynuowaniem zdecydowanych działań „przeciwko tym, którzy zdławili wolność i autonomię Hongkongu”.

– Tak jak Pekin traktuje teraz Hongkong jako „jeden kraj, jeden system”, tak samo muszą (traktować go) Stany Zjednoczone – oświadczył rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Ullyot. – Wzywamy Pekin do natychmiastowej zmiany kursu – zaapelował.

Wywodząca się z Partii Demokratycznej przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi wezwała do nałożenia sankcji na ChRL i podjęcia innych kroków. Według niej nowe „brutalne prawo” dla Hongkongu „przestraszy, zastraszy i stłumi” tych, którzy pokojowymi metodami poszukują wolności. – Musimy wziąć pod uwagę wszystkie dostępne narzędzia, w tym ograniczenia wizowe i restrykcje ekonomiczne – oświadczyła.

W poniedziałek władze USA ogłosiły wstrzymanie eksportu do Hongkongu sprzętu wojskowego i ograniczenie dostępu tego terytorium do amerykańskich technologii. Sekretarz stanu USA Mike Pompeo wyjaśnił, że Hongkong nie może być w dalszym ciągu traktowany odmiennie od Chin, ponieważ utracił swoją autonomię.

Państwo Środka już zapowiedziało, że podejmie kroki w odpowiedzi na pozbawienie Hongkongu specjalnych przywilejów handlowych przez USA. Pekin nie sprecyzował, po jakie środki odwetowe może sięgnąć.

JG, PAP

Aktualizacja 30 czerwca 2020 (20:37)