logo

Erdogan do UE: Dotrzymajcie obietnic w kwestii członkostwa

Niedziela, 22 listopada 2020 (16:42)
Aktualizacja: 22 listopada 2020 (17:05)

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan stwierdził, że jego kraj postrzega siebie jako nieodłączną część Europy, ale nie ulegnie atakom i podwójnym standardom. Wezwał Unię Europejską do „dotrzymania obietnic” w kwestii członkostwa oraz uchodźców.

Erdogan przemawiał do członków swojej partii AK w formie wideokonferencji.

„Postrzegamy siebie jako nieodłączną część Europy. (...) Nie oznacza to jednak, że będziemy ulegać jawnym atakom na nasz kraj i naród, zawoalowanej niesprawiedliwości i podwójnym standardom” – powiedział Erdogan.

Agencja AP przypomniała, że w ostatnich tygodniach członkowie UE podnieśli kwestię możliwości wprowadzenia sankcji wobec Turcji w związku z prowadzonymi przez nią badaniami sejsmicznymi i roszczeniami do zasobów węglowodorów na spornym obszarze we wschodniej części Morza Śródziemnego.

„Dotrzymajcie obietnic danych naszemu krajowi, od pełnego członkostwa, po kwestię uchodźców. Zawiążmy bliższą i bardziej efektywną współprac” – powiedział Erdogan, zwracając się do UE. Odniósł się w ten sposób do umowy z 2016 r., na mocy której Ankara ograniczyła wjazdy migrantów do Europy w zamian za pomoc finansową i zniesienie wiz.

JG, PAP