Portugalia: Rekordowa sprzedaż roślin doniczkowych w czasie pandemii
W Portugalii w czasie pandemii COVID-19 przybyło osób kupujących kwiaty doniczkowe. Rekordowa sprzedaż notowana jest nie tylko w dużych aglomeracjach miejskich, lecz także na prowincji.
Według Rity Osorio, współwłaścicielki agrogospodarstwa w miejscowości Ericeira, 40 km na północ od Lizbony, zarówno wśród mieszkańców bloków, jak i posiadaczy domów jednorodzinnych wzrosło zainteresowanie małymi uprawami w czasie pandemii.
W rozmowie z PAP Osorio stwierdziła, że o ile w przydomowych ogródkach, dotychczas opustoszałych, przybywa upraw pomidorów, papryki i fasolki szparagowej, to posiadacze mieszkań masowo kupują rośliny doniczkowe.
Zjawisko potwierdza stołeczny tygodnik „Expresso”, według którego portugalskie stowarzyszenia producentów roślin doniczkowych informują o „rekordowej sprzedaży” na rynek krajowy. W porównaniu z najlepszym dotychczas rokiem 2019 nastąpił wzrost o 5 proc. Najlepszym segmentem okazały się nasiona bio, których sprzedaż on-line wzrosła aż o 400 proc.
Według Rity Azevedo z portugalskiej firmy hodowli roślin Viplant Oeiras w czasie pandemii pojawiło się duże zainteresowanie kupnem kwiatów doniczkowych wśród młodych osób. Nierzadko nabywają oni też rośliny aromatyczne, które pielęgnują w domowym zaciszu, m.in. rozmaryn i pietruszkę.
JG, PAP

